Програма за изграждане и реконструкция на транспортната инфраструктура в София 2013-2016 г.
Публикувано от bg строители на June 25th, 2013
Програма за изграждане и реконструкция на транспортната инфраструктура в София 2013-2016 г.
Общата дължина на уличната мрежа на София е около 3400 км.
– първостепенната улична мрежа – 428 км.
– второстепенна улична мрежа – 2972 км.
Първостепенната улична мрежа се характеризира с все още недостатъчна плътност: 2.52 км/кв.км при норма 4 км/кв.км и включва:
II клас (градски магистрали) – 134 км. Това са 32 бр. улици и булеварди, които осъществяват връзката между отделните зони на града и с републиканската пътна мрежа:
Ill клас (районни артерии) – 140 км. Те осигуряват транспортни връзки между отделните райони и провеждат движението до градските магистрали;
IV клас (главни улици) – 164 км. Тези улици обслужват главния градски център и вторичните центрове, съвместно с районните артерии.
Програмата за изграждане и реконструкция на транспортната инфраструктура в София има за цеп да даде ясна визия за основните приоритети и направления на развитие на базовата транспортна инфраструктура в София да гарантира интегриран подход при инвестирането на средства от основните финансови източници и да позволи равномерно развитие на всички зони в Столична община.
Програмата акцентира върху развитието на единна устойчива фанспортно-комуникационна система, основаваща се на добре развита и качествена инфраструктура, гарантираща високо ниво на мобилност, качествена градска среда и удовлетвореност на гражданите и бизнеса.
Развитието на градската инфраструктура изисква комплексен и систематичен подход, интегриращ различните зони на града. Развитието на локалните и националните транспортни системи са основен инструмент за развитие на социално- икономическия и културния живот на съвременния човек и ясен критерий за степента на цивилизационно развитие на обществото. София е сред първите 20 града в Европа по брой на населението, но спектърът на предоставените икономически, технически, устройствени и други условия определят неговата регионална и континентална значимост и позиционирането му в глобалните мрежи. Опорната точка на тези мрежи са големите градове. Те са транспортните центрове, ключови звена в световните финансови и бизнес системи.
В София се пресичат три трансевропейски транспортни коридори:
– коридор № 4 – Дрезден – Прага – Братислава – Будапеща – Крайова – Видин – София – Пловдив – Истанбул;
– коридор № 8 – Дуръс – Скопие – София – Бургас (Варна);
– коридор № 10 (трансевропейска магистрала) – Залцбург – Любляна – Белград – София – Пловдив – Истанбул, който се интегрира и към коридор № 9 към Хелзинки, Санкт Петербург и Москва.
Общото, което се стреми Столична община да постигне в своята политика по отношение на комуникационно – транспортната инфраструктура, се базира на интегрирания подход, разглеждащ транспортния сектор като цяло и във взаимосоързоността на отделните видове транспорт, които се конкурират и взаимодействат помежду си. Чрез подобряване на комуникационно – транспортната инфраструктура ще се постигне нов стандарт на градска среда, ще се подобрят параметрите на санитарно – хигиенните условия и оттам ще се подобри и здравето на населението. Развитието на интермодалните връзки между отделните видове градски транспорт и координацията му с международните превози, като се гарантира безпрепятствен достъп до националните и общоевропейски транспортни мрежи е сред приоритетите. Приоритетни компоненти на общинската транспортна политика са създаването на среда, която насърчава пешеходното и велосипедно движение
Комуникационно – транспортната система на град София обхваща всички видове транспорт – автомобилен, железопътен, въздушен транспорт, масов обществен транспорт /автобуси, трамвай, тролей, метро/, таксиметров транспорт, пътната и улична мрежа със съоръженията за обслужване, местата за паркиране и гариране и съоръженията за регулиране Транспортната инфрзетруктурз се включва 8 железопътни iapn, Meipo, голяма модерна автогара, международно летище, трамваен, тролейбусен, автобусен и велосипеден гранспорг и система за пешеходни и велосипедно движение.
Програмата включва основни обекти на транспортната инфраструктура, които трябва да бъдат изградени или рехабилитирани в рамките на четиригодишен период с различни източници на финансиране.
Програмата ще определи приоритетите за изпълнение на основата на възможностите за оеигуряване на източници за финансиране. Тя не може да обхване в подробности всички детайли по изграждането и реконструкцията на всички елементи от транспортната инфраструктура, но дава основнатя базова рамка за осъществяване на необходимите процедури и мерки за осигурянване на финансовите, организационните и проектните ресурси и трябва да се приема като отворен документ, който може да се допълва съобразно динамиката на развитие на Столичния град.
С изпълнението на Програмата ще се постигнат следните цели:
– Обновяване и развитие на транспортната инфраструктура и възможност за поддържане на устойчива транспортна система;
– Приоритетно развитие на масовия градски транспорт с основополагащо развитие на транспортната функция на метрополитена;
– Пренасочване на транзитните за София автомобилни потоци извън столичния град чрез строеж на обходни трасетга,
Повишаване достъпността и връзките между отделните устройствени
зони:
– Развитие на велосипедната и пешеходна инфраструктура,
– Подобряване на условията на движението и паркирането.
МЕРКИ И ОБХВАТ ЗА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ПРОГРАМАТА
Програмата за изграждане и развитие на транспортната инфраструктура съдържа 5 компонента, които трябва да се разглеждат с оглед тяхната взаимовръзка и да се развиват паралелно:
1. Изграждане, реконструкция и основен ремонт на уличната мрежа.
2. Изграждане и развитие на интегриран градски транспорт.
3. Развитие на велосипедната инфраструктура и обособяване на пешеходни зони
4. Изграждане и модернизация на уличното осветление.
5.Оптимизация на организацията на движение и осигуряване на условия на безопасност и достъпна среда
Изграждане, реконструкция и основен ремонт на уличната мрежа.
След извършени предпроектни проучвания са изготвени над 100 инвестиционни проекти за изграждане и рехабилшация ну улици, друга част са в етап на разработка. Използвана е помощта и на Централния институт по пътни технологии при Агенция “Пътна инфраструктура”, който по искане на Столична община изготви техническа експертиза на състоянието на основни улици и булеварди. Анализът съдържа информация за движението, обобщени резултати oт обследването на носимоспособността и равността на пътната настилка, резултати от подробното обследване на пътни участъци с ниска носимоспособност, лоша равност и значителни повреди на настилката. Данните бяха използвани при съставяне на заданията за проектиране за определяне на технологиите и вида строителни дейности. Разработеният компонент ще доведе до изграждането на нови значими обекти на транспортната инфраструктура, довършване на започнати преди повече от десет години разширения и реконструкции на булеварди, както и трайно подобряване на експлоатационното състояние на основни градски артерии. Предвидена е цялостна рехабилитация, обхващаща освен пътните платна също и пешеходните зони и уличното осветление по протежението им.
Компонентът включва основно първостепенната улична мрежа на града, като същата представлява ключовите артерии, по които се движат превозни средства на обществения градски транспорт, както и ОСНОВНИ автомобилни потоци. Част от включените за рехабилитация и реконструкция пътни артерии осигуряват връзката на града с транс-европейскага магистрална мрежа и достъп до европейските транспортни коридори.
Източник: Столичен общински съвет