Как се урегулира парцел
Публикувано от bg строители на September 2nd, 2013
Как се урегулира поземлен имот, земеделска земя или парцел? Регулация.
За да мжете да изгради вашата къща или вила парцелът върху който ще се строи трябва да е урегулиран. Процедурата за вкарване на парцел в регулация отнема много време и нерви. Процедурата по урегулиране на имота може да се усложни в зависимост от това къде се намира парцела и за какво ползване е отредена земята.
Урегулиран подземлен имот ” е подземлен имот, за който с подробен устройствен план са определени границите, достъп до улица, или алея, предназначение и режим на устройство.
Законовата разпоредба за урегулиране се съдържа в ЗУТ чл.14.
Чл. 14. (1) С подробните устройствени планове се урегулират улици, както и квартали и поземлени имоти за застрояване и за други нужди без застрояване.
(2) Улиците и кварталите се урегулират с улични регулационни линии.
(3) Поземлените имоти се урегулират със:
1. улични регулационни линии, които определят границата с прилежащата улица (лице на имота);
2. вътрешни регулационни линии, които определят границите със съседните имоти (странични и към дъното на имота), при условията на чл. 16 или 17.
(4) Урегулираните поземлени имоти имат задължително лице (изход) към улица, към път или по изключение към алея в парк.
(5) (Доп. – ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) В урегулираните с подробен устройствен план поземлени имоти регулационните линии по ал. 3 стават граници на имотите, когато подробният устройствен план е приложен по отношение на регулацията.
Първото нещо, което е от съществено значение е парцела да има лице и задължително изход към улица. Запомнете това условие, защото без него парцелът няма как да бъде вкаран в регулация.
Процедурата по урегулиране започва със заявление към кметът на общината по местонахождение на имота, който издава заповед за одобрение на Подробния устройствен план.
В това заявление се иска да бъде допуснато изработване на ПУП-ПРЗ за вашия имот.Районния архитект го предлага за разглеждане. Искания план се изготвя от ваш архитект. Съгласува се с местните ВиК и електроразпределение. Представя се на ЕСУТ и ако го удобрят се обявява на заинтересованите страни и съседи. След това плана се обявява за влязъл в сила със заповед на кмета.
В зависимост от това къде се намира парцела порцедурата е различна. Проверете дали мястото не влиза в Натура 2000, защото тогава ви съветваме да не се наемате. Процедурата по урегулиране е мудна и бавна отнема доста средства, заплащат се и държавни такси на квадратен метър площ. Ако смятате да строите върху земеделска земя добре обмислете заслужава ли си цялото това главоболие или най-добрия вариант е да купите урегулиран парцел.
Урегулиран веднъж поземления имот не подлежи на последващо урегулиране.
Категория: Ремонти и Строителство, Строителство, Строителство - Закони