Гипсокартон – Цени
Посочените Цени за Гипсокартон са примерни за 2014 година и могат да ви бъдат полезни за сравнение или при изчисляване на разходите за вашите Строителни Ремонти.
Монтаж на гипсокартон цени
Услуга | Цена за труд |
Окачен таван от гипсокартон | 12.00 лв./кв.м. |
Таван в баня до 4 кв.м. | 150.00 лв./брой |
Предстенна обшивка + шпакловка | 10.00 лв./кв.м. |
Преградна стена | 22.00 лв./кв.м. |
Скрито осветление стандартно по ъглите | 20.00 лв./м. |
Рестер таван | 10.00 лв./кв.м. |
Сух под | 20.00 лв./кв.м. |
Обръщане с алуминиеви ъгли | 6.00 лв./м. |
Обръщане с пластмасови ъгли | 8.00 лв./м. |
Редене на минерална и каменна вата | 1.50 лв./кв.м. |
Средно търсене през 2014 г. за монтаж на гипсокартон.
Как да направите своя монтаж на гипсокартон
Ремонти и Строителство
Ще разгледаме два начина за монтаж на гипсокартон: монтаж на гипсокартон на конструкция и монтаж на гипсокартон чрез лепене.
При монтаж на гипсокартон на конструкция е важен наборът от инструменти. Необходими са следните инструменти: прав ъгъл, молив, чертилка, макетен нож, винтоверт, перфоратор, чук, нивелир 2 м., ролетка, ренде, ножици за ламарина, трион за гипскартон.
Ще разгледаме три начина за монтаж на гипсокартон на конструкция: предстенна обшивка, таван и преградна стена.
1.Ремонти – Монтаж на гипсокартон предстенна обшивка
Необходими материали: профили CD и UD, рапидни винтове, дюбели, копчета, директни окачвачи.
Името предстенна обшивка само по себе си говори, че монтажът на гипсокартон ще се направи върху стена. Обикновено размерът на листовете от гипсокартон е 2000/1200 мм. Ширината винаги е 1200 мм. Тази ширина е определяща и за разстоянието, през което ще се монтират профилите. Започва се с монтажа на профилите UD. Първо се захваща с дюбели профилът, който е на пода. Ако стената е неравна се взима най-издадената част с помощта на нивелира, бележи се на пода, след което се прави ново отбелязване върху пода минимум на 3 см от първото. Така се процедира, защото дебелината на профила е 2.5 см. Взима се още една точка по същия начин на другия край на стената, след което с помощта на още един човек с чертилката се прави черта, като за координатни точки се използват двете отбелязвания. Според тази черта на пода се поставя и профилът UD, който се захваща с дюбели през 80 см. CD профилите се поставят в този UD профил през 60 см. CD профилите се захващат за директни окачвачи. Мястото на директните окачвачи се отбелязва с молив и се дюбелира през 60 см ширина един от друг и 80 см височина. Ако стената например е висока 260 см, директни окачвачи се слагат на 80 см и 160 см по височината на профила CD. И така операцията се повтаря през 60 см.
С UD профили се обикаля цялата конструкция както на пода, така и на тавана, и двата края на стената. Листовете с гипсокартон трябва да се разминават поне с 15 см при монтажа. Захващат се с винтоверта с рапидни винтове с дължина 2.5 см, като е желателно разстоянието да е поне на 1 см от ръба на гипсокартона.
2. При монтаж на гипсокартон на таван скарата от профили се прави по идентичен начин. Разликата е в това, че се използват стоманени дюбели за захващане на директните окачвачи. И профилите се поставят през 50 см един от друг. Тогава е желателно листовете да са на 200 см дължина и се захващат не както при стените успоредно на профилите, а перпендикулярно – така краят на всеки лист се пада на средата на всеки четвърти профил с възможност следващият лист да се захване и да продължи от това място.
3. Преградни стени от гипсокартон се правят с профили UV и CV, които са сходни с профилите UD и CD. Но с минимална дебелина от 5 см те са по-дебели и по-устойчиви. Отново с UV профилите се прави рамка върху пода, тавана и стените, а през 60 см се поставят и CV профилите. Гипсокартонът се прави на два пласта, за да бъде устойчива стената. Захваща се първият пласт гипсокартон с рапидни винтове на 2.5 см, като листовете се разминават. Вторият пласт листове се захваща с рапидни винтове с дължина 3.5 см, защото дебелината, през която трябва да минат, вече е по-голяма от двата пласта гипсокартон. Желателно е при монтаж на гипсокартон да се слага вата. При преградните стени, когато е нужна шумоизолация, това е задължително.
Гипсокартон на лепене
Използват се само качествени лепила, предвидени за лепене на гипсокартон. Рискът от отлепяне е голям, когато се работи с некачествени материали. Лепилото за гипсокартон са разпределя на топки по стената. Ако стената е много крива, това трябва да се вземе предвид и предварително да се измери денивелацията. От денивелацията на стената зависи и размерът на топките. На пода се оразмерява черта, върху която трябва да застане и гипсакартонът впоследствие. Гипсокартонът се лепи, като бавно се притиска към топките от лепило. Важно е да не се притиска прекалено, а внимателно, като се проверява нивелацията с нивелир. Когато гипсокартонът се притисне прекалено много към стената, няма как да се върне, без да се отлепи от топките и целият процес трябва да започне от начало.
Полагане на гипсокартон в мокри помещения
Влагоустойчив гипсокартон се полага задължително в мокрите помещения. Не трябва да се забравя, че влагоустойчивия гипсокартон все пак не е водоустойчив. Нужно е да се полага хидроизолация преди лепенето на плочки в банята, когато вашите стени са направени от влагоустойчив гипсокартон. Лепенето на гипсокартон в баня и мокри помещения не е препоръчително, защото риска от отлепване е голям. Желателно е монтаж на гипсокартон във Вашето мокро помещение да бъде направен на конструкция. Най-често цените за монтаж на гипсокартон в баня са завишени поради малката квадратура на помещението и сложността на изпълнението. При полагане на гипсокартон в баня често се налагат скриване на тръби, направа на ниши от гипсокартон и монтаж на лунички на тавана.