Строителни Ремонти
  • Welcome to Форум за Строителство и Ремонт.
 

Промяна новините на форума:

Всички теми и рекламни съобщения за строителство и ремонти не на място и без смислен текст ще бъдат отстранявани.

Main Menu

Глинени къщи

Започната от dagi, Януари 12, 2013, 02:40:49 PM

« назад - напред »

andre6ko

Цитат на: Фло - Февруари 20, 2013, 10:11:45 PM
Цитат на: Доко - Февруари 20, 2013, 09:08:38 PM
Жалко аз очаквах да разщирим дискусията като споделиш твоя опит да  покажеш и някоя снимка скица и пр.
КАк изпълняваш стените? ЗАщо си избрал плосък покрив и с кавко е покрит? Предполагам не е зелен :)
Покрива ми е гордост и е мой проект,заради което ще трябва да правя екзекутив за промяна по време на строителството.Може да стане и зелен,поне отчасти,защото има чудна гледка към морето.Самият покрив е по технологията на тъй-наречения ламаринобетон т.е. оставащ кофраж от поцинкована ламарина,върху която е излят бетона.Такива са покривите на моловете  например.Дава редица предимства като ниска цена,дълговечност и елиминира някои типично нехайни действия на работниците по бетоновите работи.Последното бих го обяснил така:изключителна рядкост е да се види покривна бетонова плоча,която не тече и затова и се прилагат скъпоструващи хидроизолации със съответните ремонти и подмяна през 10-15 г.Оставащият  кофраж от оребрена ламарина значително намалява тоя риск,бетона се уплътнява добре,не се образуват капиляри и е с добра водоплътност.Абсурд е и някога да протече.Ако няма де се ползва като зелен покрив единствената обработка отгоре е тънкослойно покритие да не му въздейства въглеродния диоксид от въздуха като боя например или силикатизация с водно стъкло.За зида е дълга тема, щото е проектиран ,двоен/трислойна зидария/ с вписани колони в зида за елиминиране на термомоста т.е. железобетонната конструкция няма контакт с външната среда.Широчината му е 40 см. от дървобетон.Руската арктическа станция "Молодежная" е с 30 см дебелина на стените от дървобетон,това за сравнение (,колко съм се презастраховал за топлото да не бяга през зимата и да не влиза през лятото.
Поздравления Фло за идеите, които споделяш! С най-голямо уважение към универсалните знания, които имаш!
Бих те попитал: каква е дебелината на бетона върху поцинкованата ламарина?
Би ли дал повече инфо за технологията на дървобетона, ако не е "бизнес тайна"?

Доко

Да съживим малко темата с това видео:
http://eko.bntplovdiv.com/slamki-v-kalta

The Master

Цитат на: Доко - Март 25, 2013, 10:39:13 PM
Да съживим малко темата с това видео:
http://eko.bntplovdiv.com/slamki-v-kalta

Интересно е филмчето. Сламата и тревата играят важна роля и за  здравината и за изолационните свойства няма спор. Но каквото и да си говорим покривът на къщата в Омая и постройката, която я печеше слънце и валеше дъжд не са само от глина, както се представя, защото ще се разпаднат има и други съставки в тях - така да го кажем съвременни материали  :D. Нека Фло да разкрие тайната на последния слой.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Може да е извършена  еднокомпонентна  или двукомпонентна силикатизация както Фло описа.

Фло

Изгледах филмчето.Хубаво направено и с доста неверни неща между впрочем,но няма да му правя като цяло рецензия де.Например твърдението ,че през Римската империя се е разпространила традицията  за правенето на къщи от глина просто е невярно.Тъкмо обратното е.Римляните са владеели технологията на добиване на вар и от там хоросана,което е било 1част гасена вар и 3 части пясък,според тогавашната рецептура ,валидна и днес.Точно хоросана е бил и причина да се забрави глината в границите на империята.Владеели са и технологията на бетона.Хоросана,с който зидали дялан камък и бетона са причина за огромните, мащабните  строежи и широко развитото строителство,включително и жилищни сгради до 5 етажа. Може би е любопитно да се знае,че поне 2 от няколкото типа цимент се правят от глина,тъй-наречения глиноземен цимент.Други цименти имат по 20-30,а някои и повече масови процента участие на глина.В тоя смисъл и бетона е също толкова натурален колкото глината,щото е от камъни пясък и цимент от глина.Не всичкия разбира се.Това ,ако изпаднем в крайна форма на екологично привличане :)но ни трябва нещо здраво за фундамент и евентуално конструктивен як елемент, примерно таванна плоча за зелен покрив и греди и колони на глинената къща,решена откъм съвременните постановки на новата Наредба за проектиране и строителство в земетръсни зони.Има възможност за екологичен бетон,както и натурален пластификатор за него на основата на дървесни смоли.Във филма беше споменато,че се строи много с глина в Ю.Америка и в южните щати на САЩ,което е вярно,с едно уточнения,че състава на тази червеникава глина позволява машинно дневно производство на огромен брой тухли,които не съхнат с дни и не се пекат.Технологията е винтова преса с високо налягане.Набиване с голямо налягане  в метален калъп, като първа стъпка и втора стъпка избутване от калъпа и рязане на няколко броя наведнъж.Вероятно на обикновената тукашна глина,ако и се въздейства с подходящ състав от комбинация на минерални соли, активиращи свързването добавки, би се получил подобен бърз ефект на здрава глинена тухла, готова за зидане след ден примерно.Само предполагам,което не значи,че е много възможно.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Ето ако някой реши да си изработи преса
http://vimeo.com/49864277
http://vimeo.com/34665503

Фло

#81
Ръчно ,но бързо:http://www.youtube.com/watch?v=n06xec-8oWQ
и малък автомат с 2000 тухли на час:http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=vPDEWc_uAow&feature=endscreen
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Georgi Georgiev

Тези четири сръчни момчета правят ръчно  900 тухли на час.
http://mnogozle.com/video17874_maistore-maistoreeee.html

The Master

Цитат на: Georgi Georgiev - Март 26, 2013, 11:45:35 PM
Тези четири сръчни момчета правят ръчно  900 тухли на час.
http://mnogozle.com/video17874_maistore-maistoreeee.html



Ехеееее ще падна от смях е това е сигурен съм, че са на изработка а не на надница :). Еми така се прави сега като гледам тоя вариант с тухлите почна да ми допада :) Правя сместа и се почва, обаче калъпите ще са по големи, за де е по дебел зида. Доколкото разбрах от предния филм не трябвя да съхнат на слънце дайте още съвети относно това. Самата смес мисля да я направя със слама, обикновена трева от поляната и глина. Теорията -  колкото повече трева и слама толкова по не се пука глината не ми харесва. Някой може ли да каже пропорция.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

Цитат на: The Master - Март 27, 2013, 12:07:44 AM
Теорията -  колкото повече трева и слама толкова по не се пука глината не ми харесва. Някой може ли да каже пропорция.

Съществува едно "златно съотношение" в строителните разтвори от древността до наши дни,и това е съотношението на активното,слпващото вещество към инертния материал 1:3. Дали е хоросан:1 част вар и  3 части пясък,или е циментова замазка :1 част цимент и 3 части пясък или е кирпич:1 част глина и 3 части пясък, винаги това съотношение е било най-доброто.Да,да кирпича, за да е надежден и здрав се прави в съотношение 1 част глина и 3 части пясък.В този смисъл кирпича не е глина, а пясък със свързващо вещество от глина,както бетона не е цимент, а чакъл и пясък със свързващо вещество цимента.Различни източници твърдят,че участието на сламата ,като армиращ материал в кирпича трябва да  е 15-20 %, става въпрос за обемни проценти,а не за масови т.е. да не са отнесени към теглото на кирпича, а към неговия обем.Въпроса каква слама,от какво растение и на колко дължина нарязана също не е маловажен.В никакъв случай тука не става въпрос за трева от двора и устойчивостта на гниене е от значение.Може би на първо място като избор в това отношение би била сламата от коноп,защото не гние лесно.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

#85
Известно ли ви е дали може да се наемат у нас подобни подходящи преси?
Предполагам е възможно и механизираното разбъркване на съставките за киприча с обикновена или модифицирана бетонобъркачка.
Инак тази хамалогия с приготвяне на десетки хиляди тухли при липса на опит ми се струва доста трудно приложима в днешни дни поради  липса на време.

В сайта си Варвара Вълчанова пише за Пресованите  блокове
Тази техника е сравнително нова, тя комбинира елементи от кирпичената тухла (калъп) и от трамбованата земя (компактирането). Земята се компактира ръчно или машинно, като задължително се стабилизира с вар или цимент (от 2 до 5%).
Какво се има предвид под стабилизира ? Може ли това да се направи с  калциев хлорид, какви са предимствата на различните добавки (вар, цимент и калциев хлорид (ако е удачен)?
http://zemnostroitelstvo.net/?page_id=8

Доко

Фло ще ти бъда благодарен ако разясниш някои от свойствата в клипчетата от линка.
http://www.youtube.com/user/grainsdebatisseurs
Проектът " Зърна за строители" е развит от института Кратер – Франция под ръководството на Летиция Фонтен и Ромен Анже.
Кратко описание на проекта: Земята е първичен материал. С помощта на много забавни и интерактивни опити ще разберете как и защо е възможно да се строи със земя. Влезте в сърцето на невероятното поведение на този зърнест материал. Нека ви поведем към откритието на странното поведение на съставките на земята : пясъкът, водата и глините.

Тук ще намерите връзка към 55 кратки видеоклипа представящи експериментите на проекта ,,Зърна за Строители"

Фло

Цитат на: Доко - Март 29, 2013, 06:29:43 PM
Фло ще ти бъда благодарен ако разясниш някои от свойствата в клипчетата от линка.
http://www.youtube.com/user/grainsdebatisseurs
Проектът " Зърна за строители" е развит от института Кратер – Франция под ръководството на Летиция Фонтен и Ромен Анже.
Кратко описание на проекта: Земята е първичен материал. С помощта на много забавни и интерактивни опити ще разберете как и защо е възможно да се строи със земя. Влезте в сърцето на невероятното поведение на този зърнест материал. Нека ви поведем към откритието на странното поведение на съставките на земята : пясъкът, водата и глините.

Тук ще намерите връзка към 55 кратки видеоклипа представящи експериментите на проекта ,,Зърна за Строители"

Това са два вида глина,едната ,тази която е обозначена като смектит и прави голямо набъбване е монтрамониролит по името на град във Франция ,където е открита и има още едно име пак на град ,този път Бентон и това е по-познатия у нас бентонит.Другата глина е каолинит,която правеше рядък разтвор.И двете най-общо казано са алуминиево-силикатни минерали.Разликата е,че бентонита съдържа и натрий,което го прави активен към водата и може да набъбва във високопластична  гелообразна структура.Има и  свойство да задържа масла до 60% от масата си и това го прави удачен за използване в козметиката,както и за избистряне на вино,за измиване на коса и ръце и други приложения.Като извод от филмчето бих могъл да предположа,че ако във водата за кирпича,към глината,която имаме  добавим натриев солеви разтвор може да очакваме по-висока пластичност и обем на глината.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Като допълнителна изолация на външните стени от олекотена земя може да монтираме тръстикови панели.
http://www.naturagroup.co.rs/en/thermal-insulation/78-thermal-insulation-panels

The Master

Цитат на: Доко - Април 14, 2013, 06:40:17 PM
Като допълнителна изолация на външните стени от олекотена земя може да монтираме тръстикови панели.
http://www.naturagroup.co.rs/en/thermal-insulation/78-thermal-insulation-panels

Да на мен ми допада ще има добър ефект като изолация, защото в  тръстиката има кухини. 

Чудя се относно кирпича дали е носещ до такава степен, че да направя втори покривен полу-етаж гредоред с каменен покрив да кажем. Може ли кирпича  да понесе това при условие че няма колони. Да не ми се смее инженера като му кажа искам всичко от кирпич :)
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]