Строителни Ремонти
  • Welcome to Форум за Строителство и Ремонт.
 

Промяна новините на форума:

Всички теми и рекламни съобщения за строителство и ремонти не на място и без смислен текст ще бъдат отстранявани.

Main Menu

Глинени къщи

Започната от dagi, Януари 12, 2013, 02:40:49 PM

« назад - напред »

Доко

Разкажи за проекта на твоята къща. На кой етап си ?

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 20, 2013, 06:46:41 PM
Разкажи за проекта на твоята къща. На кой етап си ?
Сега не ми е любима тема ,защото ми свърши бюджета.Къщата е много голяма, енергийно ефективна ,с елементи от пасивните къщи.Само баните и са 6 /шест/ броя.Покрил съм я с плосък покрив,но имам много зидария още.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

#32
Жалко аз очаквах да разщирим дискусията като споделиш твоя опит да  покажеш и някоя снимка скица и пр.
КАк изпълняваш стените? ЗАщо си избрал плосък покрив и с кавко е покрит? Предполагам не е зелен :)
Питах ли те как се зида с тези блокчета от дървобетон и как се оформят съхнат и пр?

Фло

#33
Цитат на: Доко - Февруари 20, 2013, 09:08:38 PM
Жалко аз очаквах да разщирим дискусията като споделиш твоя опит да  покажеш и някоя снимка скица и пр.
КАк изпълняваш стените? ЗАщо си избрал плосък покрив и с кавко е покрит? Предполагам не е зелен :)
Покрива ми е гордост и е мой проект,заради което ще трябва да правя екзекутив за промяна по време на строителството.Може да стане и зелен,поне отчасти,защото има чудна гледка към морето.Самият покрив е по технологията на тъй-наречения ламаринобетон т.е. оставащ кофраж от поцинкована ламарина,върху която е излят бетона.Такива са покривите на моловете  например.Дава редица предимства като ниска цена,дълговечност и елиминира някои типично нехайни действия на работниците по бетоновите работи.Последното бих го обяснил така:изключителна рядкост е да се види покривна бетонова плоча,която не тече и затова и се прилагат скъпоструващи хидроизолации със съответните ремонти и подмяна през 10-15 г.Оставащият  кофраж от оребрена ламарина значително намалява тоя риск,бетона се уплътнява добре,не се образуват капиляри и е с добра водоплътност.Абсурд е и някога да протече.Ако няма де се ползва като зелен покрив единствената обработка отгоре е тънкослойно покритие да не му въздейства въглеродния диоксид от въздуха като боя например или силикатизация с водно стъкло.За зида е дълга тема, щото е проектиран ,двоен/трислойна зидария/ с вписани колони в зида за елиминиране на термомоста т.е. железобетонната конструкция няма контакт с външната среда.Широчината му е 40 см. от дървобетон.Руската арктическа станция "Молодежная" е с 30 см дебелина на стените от дървобетон,това за сравнение (,колко съм се презастраховал за топлото да не бяга през зимата и да не влиза през лятото.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Дървобетона как го изработи като съставки вече писа като подготовка, машини, приспособления и как се работи с него ?
Как смяташ да завършиш стените отвън и отвътре?
Имаш ли идея за дограмата и отоплението?

The Master

Аз се убеждавам все повече,  глината или обикновена пръст е най-добрия вариант за зидария на еко къща. Като цена няма по-евтин вариант,  ката изолатор едвали дървобетона ще е с по-добри показатели. 60 см дебелина на зида с пръст и нямаш нужда от климатик лятото. Зимата предполагам ще се отоплява доста лесно. Нямам търпение вече да започна строежа. Само покрива ми е под въпрос ако имате идей за покрив ще се радвам да ги споделите.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Какво мислиш за зеления покрив?
Курса на арх Георгиев е този месец ако те интересува.
Намерил ли си архитект и конструктор?
Имаш ли идеи за разпределение на пространството?
Ще бъде интересно да покажеш какво си замислил.

The Master

Еми имам няколко идей. Ще започна малко по малко първо ще направя една къща от пръст като идеята ми е да стане селище от 6 къщи в последствие, зависи как ще тръгнат разходите ми. Като начало само една къща тя си е в двора има я на плана само ще я ъбгрейдвам така да се кажа. Бутам и наново хаха:) Стени от пръст. Другиа вариант е около тухления зид да направя още един зид от пръст 60 см обаче не знам какви може да са последтсвията като конденз например. Това Фло трябва да каже :) не знам дали идеята ми и е добра преди да опитам . Идеята ми за покрив с трева отпадна защото трябва доста подръжка за да изглежда добре. Трябва да се коси и полива. Изобщо става доста сложно с трева. Това което съм виждал в мрежата е грозна картинка. Някакви обрасли покриви ужас. Аз не искам къщата ми да изглежда така пък и няма да мога да се занимавам освен ако не си взема градинар :)
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Има ли ниско растящи и сухолюбиви видове като седмумите.
Стените как планираш да зиработиш?
Имаш ли конструктор щом няма да се  занимаваш с архитект?
Не каза какво мислиш за курса на архитекта искаш ли да идем като се поазтопли?


The Master

Цитат на: Доко - Март 02, 2013, 07:28:21 PM
Има ли ниско растящи и сухолюбиви видове като седмумите.
Стените как планираш да зиработиш?
Имаш ли конструктор щом няма да се  занимаваш с архитект?
Не каза какво мислиш за курса на архитекта искаш ли да идем като се поазтопли?

Имам конструктор, който ми е много близък и ще разчитам на него за последващите къщи. Архитект също имам един приятел, но нещо май не му се занимава с глина :) За сега ще работя без проекти защото къща си има всичко просто ще направя да изглежда по друг начин. Меслиш ли, че с подобен тип растения като седмумите ще стане покрива. Принципно ще виреят предполагам в област Ловеч е. Аз си мислех за мъхове преди време, но те пък искат сянка, а да засенча покрива няма как :).  Стените ще ги направя с чували и бодлива тел  по-скъпо е отколкото с кофраж и пълнеж, но ще е по стабилно според мен.
Къде ще се проведе този курс дай малко инфо за него, въпреки че си мисля, че няма смисъл от курс защото в интернет има предостатъчно информация, но ако с нещо ме впечатли може и да се навия. Кажи нещо за твойте проекти ти имаш ли планове за къща.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Аз още се информирам, нямам проектани място и пр.
Искам да изчистя представите си за моята къща :)
Ще ти пратя информация за курса в лично съобщение.

Можеш да направиш и подобна растителност на земята при същите условия за да следиш как се развива.
Предполагам че ако се засуши много винаги може да пръснеш растенията на покрива :) но не системно да ги поливаш и косиш.

Фло

Цитат на: The Master - Март 02, 2013, 05:58:41 PM
Аз се убеждавам все повече,  глината или обикновена пръст е най-добрия вариант за зидария на еко къща. Като цена няма по-евтин вариант,  ката изолатор едвали дървобетона ще е с по-добри показатели. 60 см дебелина на зида с пръст и нямаш нужда от климатик лятото. Зимата предполагам ще се отоплява доста лесно. Нямам търпение вече да започна строежа. Само покрива ми е под въпрос ако имате идей за покрив ще се радвам да ги споделите.
Като изолатор дървобетона превъзхожда глината 6,52 пъти, тухлите четворки превъзхождат  глината като изолатор 2,88 пъти! За сведение на това виж Наредба № 7 за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради изд.МРРБ, ДВ.бр.5 от 14.01.2005 г.Приложение 4 ,Таблица 1 Топлофизични характеристики на строителните материали.

На същото място може да се види и, че дървобетона превъзхожда и  по специфичен топлинен капацитет глината почти 2 пъти. Този капацитет е иначе познат като тъй-наречения топлинен акумулатор,който е и показател за качеството на комфорта на обитаване на една сграда.Глината няма никакви предимства пред дървобетона в нито един показател ,касаещ строителните материали,дори и в цената.

https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

#42
Каква е стойността на този показател за дървобетона?
Какви са предимствата и недостатъците на различните варианти за изграждане на стена от дървобетон?

Намерих това за глината и др,
http://glinata.dir.bg/_wm/library/item.php?did=432128&df=8&dflid=3

The Master

#43
Цитат на: Фло - Март 02, 2013, 09:53:52 PM
Цитат на: The Master - Март 02, 2013, 05:58:41 PM
Аз се убеждавам все повече,  глината или обикновена пръст е най-добрия вариант за зидария на еко къща. Като цена няма по-евтин вариант,  ката изолатор едвали дървобетона ще е с по-добри показатели. 60 см дебелина на зида с пръст и нямаш нужда от климатик лятото. Зимата предполагам ще се отоплява доста лесно. Нямам търпение вече да започна строежа. Само покрива ми е под въпрос ако имате идей за покрив ще се радвам да ги споделите.
Като изолатор дървобетона превъзхожда глината 6,52 пъти, тухлите четворки превъзхождат  глината като изолатор 2,88 пъти! За сведение на това виж Наредба № 7 за топлосъхранение и икономия на енергия в сгради изд.МРРБ, ДВ.бр.5 от 14.01.2005 г.Приложение 4 ,Таблица 1 Топлофизични характеристики на строителните материали.

На същото място може да се види и, че дървобетона превъзхожда и  по специфичен топлинен капацитет глината почти 2 пъти. Този капацитет е иначе познат като тъй-наречения топлинен акумулатор,който е и показател за качеството на комфорта на обитаване на една сграда.Глината няма никакви предимства пред дървобетона в нито един показател ,касаещ строителните материали,дори и в цената.

  Фло няма как дървобетона да е по евтин от глината. При условие че такъв зид става и с всякъква пръст. Самият процес на направтана дървобетон не ми е много ясен, но все пак се правят блокчета в които има дърво и други подобрители които струват пари. Правят се отливки това си е и труд. На мен пръста от двора не ми струва нищо.:) Ако се напрви с кофраж нямо по-евтин вариант за строителство от това. За свойствата на дървобетона няма да споря, защото за дървобетон чувам за пръв път от теб. Но ще ти дам за пример къща с керпич и къща с тухли четворки, които казваш че превъзхождат глината. Защо лятото на село в керпичената къща е хладно а в София където съм с тухли четворки е жега при една и съща наморска височина дори и по малка на село. Не няма как и тухли четворки да превъзхождат плътен зид от пръст поне от мойте житейски наблюдения наредба номер7 няма как да ме накара да мисля обратното. Ок не си ли влизал лятото в къща от керпич с приблизителна дебелина на зида на тухла четворка. Аз съм влизал и е хладно и приятно с тухли четворки няма как да постигнеш този резултат. За дървобетон пак ти казвам не знам, но предполагх, че отново не може да превъзхожда обикновената пръст като изолатор.

[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

дървобетон 700кг/м3 , специфичен топлинен капацитет1450 ( J/ kg K),
коефициент на топлопроводност: 0,23 W /mK

Трябва да се каже още ,че  дървобетона може да бъде за оградни стени и с плътност  400-500 кг/м3 при гредова конструкция,този от 700 кг/м3 е долната граница на конструктивния дървобетон,който не се прави заради наложената практика да се проектират къщите със скелетно-гредова носеща конструкция.Съжалявам,че ви развалям илюзиите,но  няма да намерите проектант по част ОВ да ви проектира стени с глина,поради настоящите високи изисквания за топлинно съхранение.Освен ,ако не ви лепне и найси сантиметра стиропор да компенсира показателите.Тогава обаче екосъобразността на идеята отива в канала. Искам да внеса тука и една съществена корекция  : пръст и глина не са едно и също нещо. Пръстта въобще не става за строителство, тъй-като съдържа голямо количество хумус. Хумусът е органичен изгнил материал и няма качества на строителен материал  освен ,ако  не искате да си отглеждате растения,мъхове и гъби по стените в стаята.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy