Строителни Ремонти
  • Welcome to Форум за Строителство и Ремонт.
 

Промяна новините на форума:

Всички теми и рекламни съобщения за строителство и ремонти не на място и без смислен текст ще бъдат отстранявани.

Main Menu

Глинени къщи

Започната от dagi, Януари 12, 2013, 02:40:49 PM

« назад - напред »

dagi

Отварям тази тема, защото живо се интересувам - Какви са съставките на глината при строежа на глинени къщи. С какво се смесва глината и как се измазва накрая къщата?

gonin

Цитат на: dagi - Януари 12, 2013, 02:40:49 PM
Отварям тази тема, защото живо се интересувам - Какви са съставките на глината при строежа на глинени къщи. С какво се смесва глината и как се измазва накрая къщата?

Изхождайки от българското законодателство, за да се узакони такава къща е необходимо да има бетонна основа със стъпки по ъглите, може и без плоча. Също е необходимо да има дървена конструкция тип ,,паянта", заради земетръсната зона, в която се намираме. Паянтовата дървена конструкция всъщност е доказано най-устойчивата на земетръс, въпреки името и. Причината е, че за разлика от бетона, дървото няма резонансна честота, която да съвпадне със земетръсната такава. Накратко конструкцията представлява дървен скелет. Вертикалите между етажите са укрепени с диагонални разпънки, които я правят устойчива във всички посоки. Това е стандартна технология за този тип строителство. Може да се види много добре на руините на старите кирпичени къщи, направени в полските села. За запълването на стените могат да се използват различни техники, като ,,кофрирана земя" се указва най-удачната. Размесеният материал се налива в кофражи по 50 см. височина за един ден. На следващия ден може да се свали кофража и да се попълнят трудно достъпните места – в ъглите на конструкцията например и там, където не е уплътнено добре. Може дори да се трамбова странично със дървено трупче, за да се слеят пластовете и за да се заздрави повърхността на стената, която е и основа на мазилката след това. Така един пояс кирпич от 50 см. се налива средно за 2-3 дни.

Кирпичът може да бъде с различна плътност и съдържание, стига да се спазват някои основни правила разбира се. В състава на добре разбъркания кирпич участват: 15-25 % глина, 60% пясък, 20% слама. Сместа се разбърква най-добре и най-лесно с багер. На един път могат да се разбъркат до 15 куб. метра материал за около 4 часа. Глината е лепилото, тя е спойката между останалите компоненти. Изключително лепкав и пластичен материал. Поддава се на всякакви форми като пластелин. Пясъкът е градивният елемент. Той придава здравина, градивност и структура на масата. Сламата има двуяка и много важна функция. Тя армира материала повсеместно и в най-различни посоки от една страна, а от друга- играе ролята на топлоизолация. Със своята якост на опън прави стените и формите единни и цялостни.



Строителството по принцип е скъпо начинание. Не може да се каже, че излиза много по-евтино от стандартното строителство. Ако се прави съвременно жилище с всички удобства, може да се спести нещо единствено на етап грубо строителство, а той е само 1/3 от цялата инвестиция. При строителството с кирпич има повече работа и технологично време за сметка на материалите, които в случая са по-евтини от стандартните. Само за пример – времето необходимо за пълно изсъхване на стените преди измазване е поне 6 мeсеца. Това със сигурност е най-бавното строителство. Като алтернатива на сухото строителство може да се строи с бали слама. Може да се поспори, дали е подходящо за нашата географска ширина, но все пак отговаря на условията бързо, лесно и евтино, пък и екологично.

Що се отнася до работната сила, колкото повече хора се включат толкова по-забавно. Това разбира се зависи и до голяма степен от мащаба на проекта. Работата е тежка, но за сметка на това доставя огромно удоволствие, особено в края на работния ден. Например трима човека са достатъчни за наливането на пояс от 50 см. височина, ширина 30 – 50 см. и периметър от около 30 метра. Един пълни кофите, втори ги изсипва в кофража и трети тъпче вътре и уплътнява. Желателно е един пласт да се налее на веднъж, за да е цялостен. Особено важно е да не се прекъсва над трегерите на прозорци и врати. Ако все пак се наложи някъде такова прекъсване, желателно е да се застъпва под ъгъл от 45°.





 

Предимства:

1.   Кирпичът регулира влажността на въздуха. Глината е способна да абсорбира и отдава влага по-бързо и в по-голяма степен отколкото другите строителни материали, даващи и възможност да балансира вътрешния климат. Средната влажност в подобен тип къщи е почти константна величина 50% целогодишно.

2.   Кирпичът запазва топлината. Глината има отлични качества на термомаса. Така допринася за пасивността на къщата. По време на големи температурни разлики през зимата глината съхранява слънчевата топлината през деня и я отдава през нощта, балансирайки вътрешния климат. И обратното през лятото може да се разчита на доста прохладен климат без климатик.

3.   Кирпичът спестява енергия и намалява замърсяването на околната среда. Приготвянето, транспортирането и съхранението на кирпич представляват само 1% от енергията необходима за производство, транспорт и съхранение на печени тухли или бетон. Делът на съвременното строителство достига до 80% от СО2 емисиите. Само производството на цимент заема 10% от общия дял в световен мащаб. Строителството с глина е възможно най-екологично и щадящо околната среда. Добре е да се замислим за тези факти и въздействието ни върху планетата Земя, за така наречената антропогенна дейност.

4.   Кирпичът винаги може да се използва повторно. Непечената глина може да се рециклира неопределен брой пъти, независимо от срокове на годност. Старият кирпич може да бъде използван отново след напояване с вода и размесване. Така той никога не може да стане отпадък и да замърси околната среда. Дори и да го захвърлиш покрай пътя никой няма да забележи или пък да се възмути.

5.   Кирпичът е идеален за направи си сам проекти. Глинените техники могат да бъдат изпълнявани от абсолютни непрофесионалисти, в това число жени, деца и старци, при условие, че строителния процес е ръководен от опитен човек. За строителството е необходимо само здрава работа, някои обикновени инструменти и непреодолимо желание, така че всички желаещи могат да вземат участие. Почти е сигурно, че работата с глина е залегнала дълбоко в генотипа на човека! Можете да се доверите на себе си и да си припомните как става.

6.   Глината предпазва дървото и други органични материали. Дължи се на нейното ниско съдържание на влага и способността и да диша. Глината консервира дървения материал, който е в контакт с нея, като го предпазва сух. Нормално насекомите се нуждаят минимум от 14-18% ,а гъбите повече от 20%. Същото се отнася и за сламата съдържаща се в кирпича. Може да загние леко само докато изсъхне. С течение на времето не се промения, а става по здраво.

7.   Глината има огнеопорни свойства. Поради това в случай на пожар глината предпазва дървената конструкция, която е вградена в нея. Може да се използва за направата на пещи, камини и комини. Плюс отличителните и качества на термомаса тя е идеална за това.

8.   Защита срещу високочестотни електромагни вълни. Като част от Земята притежава и това свойство да поглъща тази радиация 2-3 пъти повече от стандартните строителни материали.

9.   Звукова изолация. Поглъща шума отвън и отвътре. Повече няма да имате проблем със съседите.

Недостатъци:
Отхвърляне и предразсъдъци срещу кирпича са все още широко разпространени. Много хора смятат, че това е остаряла технология и трудно приемат, че натурален строителен материал като глината има място в съвременното строителство.
Автор: Светлозар Боев

dagi

Мерси полезна информация!

The Master

Някакъв съвет относно измазването на къщата с глина. Какви са съставките?
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

Цитат на: The Master - Февруари 07, 2013, 11:40:10 AM
Някакъв съвет относно измазването на къщата с глина. Какви са съставките?
пръст,вода ,слама 7см.дълга,извара и/ или цвик.Това е за водоустойчивост заради калциевия хлорид който съдържа. Другия вариант е разтвор на калциев хлорид примерно 5 % във водата за калта.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

The Master

#5
Цитат на: Фло - Февруари 07, 2013, 07:09:29 PM
Цитат на: The Master - Февруари 07, 2013, 11:40:10 AM
Някакъв съвет относно измазването на къщата с глина. Какви са съставките?
пръст,вода ,слама 7см.дълга,извара и/ или цвик.Това е за водоустойчивост заради калциевия хлорид който съдържа. Другия вариант е разтвор на калциев хлорид примерно 5 % във водата за калта.

Мерси за компетентния отговор, какво ме притеснява най-много. Типичната такава мазилка пука с времето. Това е естествен процес и няма нищо лошо, но на мен не ми харесва напуканото дори да е автентично. С описаните от теб материали дали ще започне да пука с времето. Аз си мислех с една горелка да изпеча глината ;D , но предполагам, че няма да стане защото в пещите я нагряват постепенно и то до много висока темперетура абе бая процеси са и преди и след това. Трябва да си направя експериментче да видя какво ще излезе  ???.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

В Германия си е мода връщането към глинените къщи и мазилките от глина. За здравината на глината се занимават и специалистите от големи химически концерни.Даже има демонстрационна стена от глина,построена  отвън и изложена на атмосферни условия за сравнение с обикновенна без добавки. Най-простият принцип е калцифицирането .Малко по-скъпо е калцифициране плюс силикатизация.Това е двуразтворна циментация за здравина на глината. Първия разтвор е калциев хлорид с който се забърква сместта и втория след това е разтвор на натриев силикат/водно стъкло/,с който се доразбърква преди нанасяне.Тази двуразтворна циментация се използва иначе за укрепване на земната маса около фундаментите на слягащи или накланящи се къщи.Образно казано циментира пръстта,така,че може да се използва за заздравяване на глинената мазилка за водоустойчивост.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

The Master





Фло ти си инстиска жива енциклопедия в тези среди. Можеш ли да ми дадеш някакви  пропорции, количества и за сместа с водното стъкло също. Знам че има значение и глината процента на пясъка в нея, ако чистотата на глината е голяма се добавя и пясък нали.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

Цитат на: The Master - Февруари 08, 2013, 11:43:45 AM




Фло ти си инстиска жива енциклопедия в тези среди. Можеш ли да ми дадеш някакви  пропорции, количества и за сместа с водното стъкло също. Знам че има значение и глината процента на пясъка в нея, ако чистотата на глината е голяма се добавя и пясък нали.

Правиш два отделни водни разтвора. Примерно 5 %. Това означава примерно за 100 л. е 5 кг.калциев хлорид и 95 л.вода ,същия начин е и за водното стъкло най-общо казано 5л. водно стъкло и 95 л.вода. Омесваш добре да се омокри глината с първия разтвор и същото количество разтвор /от втория / слагаш от втория разтвор да се смеси добре и да стане консистенцията удобна за мазане.Протича реакция при която се образува калциев силикат.Не става веднага ами малко по-късно във времето.Веднага се отделя сол/натриев хлорид/,малко побелява,което показва,че реакцията е в ход. Водното стъкло струва около два и нещо лева за литър,калциевия хлорид за чувал от 20 кг. е към 30 лв.доколкото си спомням.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

The Master

Цитат на: Фло - Февруари 08, 2013, 12:17:57 PM
Цитат на: The Master - Февруари 08, 2013, 11:43:45 AM




Фло ти си инстиска жива енциклопедия в тези среди. Можеш ли да ми дадеш някакви  пропорции, количества и за сместа с водното стъкло също. Знам че има значение и глината процента на пясъка в нея, ако чистотата на глината е голяма се добавя и пясък нали.

Правиш два отделни водни разтвора. Примерно 5 %. Това означава примерно за 100 л. е 5 кг.калциев хлорид и 95 л.вода ,същия начин е и за водното стъкло най-общо казано 5л. водно стъкло и 95 л.вода. Омесваш добре да се омокри глината с първия разтвор и същото количество разтвор /от втория / слагаш от втория разтвор да се смеси добре и да стане консистенцията удобна за мазане.Протича реакция при която се образува калциев силикат.Не става веднага ами малко по-късно във времето.Веднага се отделя сол/натриев хлорид/,малко побелява,което показва,че реакцията е в ход. Водното стъкло струва около два и нещо лева за литър,калциевия хлорид за чувал от 20 кг. е към 30 лв.доколкото си спомням.


Хехе чудесно, предполагам ги има по складовете тия материали, защото до сега не  ми се е случвало да ги купувам ;D. Ще го пробам да знаеш може да не е скоро, но ще пиша.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Здравейте,
Фло, благодаря за поканата.
До колко добавянето на водно стъкло и калциев хлорид могат да повлияят негативно върху пропускането на пари, поемането и отдаването на влажност от стената, което е основно предимство на кирпичената стена?

The Master

Здравей, Доко
и добре дошъл
Явно и ти се вълнуваш от темата за глинените къщи.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 14, 2013, 09:09:47 AM
Здравейте,
Фло, благодаря за поканата.
До колко добавянето на водно стъкло и калциев хлорид могат да повлияят негативно върху пропускането на пари, поемането и отдаването на влажност от стената, което е основно предимство на кирпичената стена?
Здрасти и добре дошъл!
Паропропускливостта не се намалява. Повишава се здравината и водоустойчивостта благодарение на калциевия силикат който се образува в материала.Отделя се сол /натриев хлорид/на повърхноста,която се отмива във времето.Поначало, както вече споменах това е класическа рецепта за заздравяване на почви,наречена двуразтворна циментация. Това е евтино и надеждно решение за повишаване на водоустойчивостта и здравината на глината.Химикалите са абсолютно безвредни за човека и околната среда.Например калциевия хлорид е една от съставките при производство на бяло саламурено сирене.Със сигурност има и други възможности за водоустойчивост на глината при това вероятно и доста древни,щото например великата китайска стена в по-голямата си част  и първото си "издание" е от глина .
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

По скоро имах предвид водното стъкло.

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 14, 2013, 11:30:41 PM
По скоро имах предвид водното стъкло.
Водното стъкло е натриев силикат,който реагира с калциевия хлорид и се образува много здравото съединение калциев силикат.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy