Строителни Ремонти
  • Welcome to Форум за Строителство и Ремонт.
 

Промяна новините на форума:

Всички теми и рекламни съобщения за строителство и ремонти не на място и без смислен текст ще бъдат отстранявани.

Main Menu

Глинени къщи

Започната от dagi, Януари 12, 2013, 02:40:49 PM

« назад - напред »

Доко

А то водното стъкло не е ли токсично по някакъв начин. Ако разбирам правилно и то не вреди на движението на парите и способността на глината да поема и отдава влага като основно предимство пред печената глина?

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 14, 2013, 11:42:43 PM
А то водното стъкло не е ли токсично по някакъв начин. Ако разбирам правилно и то не вреди на движението на парите и способността на глината да поема и отдава влага като основно предимство пред печената глина?
Водното стъкло не е токсично,после то се трансформира през реакцията в силициев диоксид. Същото нещо силициевия диоксид си е и съставка на глината,но пък при тая реакция с калциевия хлорид се връзва с калция.Това минава през един гел ,който, като му се отдели водата става много яка структура.Някои глини са доста водоустойчиви,тия дето имат по-малко пясък и карбонати в състава си   и повече алуминиеви силикати ,понеже самата им структура е един вид плочки,които се подреждат плътно.Не бих казал,че такава глина поема влага.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Имам предвид регулиране на въздушната влага в помещениетов оптимални граници  или препоръчваш подобнаи добавки само за външна мазилка ?

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 15, 2013, 12:06:25 AM
Имам предвид регулиране на въздушната влага в помещениетов оптимални граници  или препоръчваш подобнаи добавки само за външна мазилка ?
Най-вече за мазилка,както външна така и вътрешна.Цялата работа е в подбора на глината,да няма органика/хумус/ и вероятно да и се повиши рН с регулатор така,че да е над 7-8 за да не се пръкнат растения и гъби от мазилката след време.Водното стъкло и калциевия хлорид биха свършили тая работа като регулатор за повишаване на активната реакция рН над 7-8.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

В моята къща бих искал да не използвам вредни  продукти, а водното стъкло е определено като такова.
Освен това ме притеснява ,че се използва за изолиране на влага. А това ме кара да си мисля, че спира движението на парите.
Разбирам, че се получава съединение, но нали и при описаното предназначение също реагира с материалите в сторителството описани от производителя на водното стъкло.
За  калицвия хлорид нямам такива притеснения.
Той ли заменя добавятана в миналото суроватка в състава на кирпича?


ето и описанието от производителя :


ВОДНО СТЪКЛО

Състав: Разтвор на натриев силикат

Предназначение: Използва се за хидроизолационна замазка в строителството, за изолиране на влага в открити помещения чрез грундиране, в дървообработването, хартиената и картонената промишленост, за залепване на стъкло към метал, на хартия към алуминиево фолио и др.

Мерки за първа помощ: При контакт с очите – изплакнете незабавно обилно с вода и потърсете медицинска помощ. При контакт с кожата – измийте засегнатото място обилно с вода. При вдишване – изнесете пострадалия на чист въздух. При поглъщане – да не се предизвиква повръщане. Незабавно да се потърси медицинска помощ, да се покаже етикета или опаковката.
Символ и знак за опасност:    
Xn

Вреден

Рискови фрази (R-фрази):
R21 – Вреден при контакт с кожата
R22 – Вреден при поглъщане
R36 – Дразни очите
R38 – Дразни кожата

Съвети за безопасност (S-фрази):
S1/2 – Да се съхранява под ключ и далече от достъп на деца.
S24/25 – Да се избягва контакт с очите и кожата.
S26 – При контакт с очите, те веднага да се изплакнат обилно с вода и да се потърси медицинска помощ.
S46 – При поглъщане да се потърси незабавно медицинска помощ и да се покаже опаковката или етикетът.
Препоръчително е използването на латексови/гумени ръкавици.

The Master

#20
До колкото знам водно стъкло има и в обикновения цимент. Не знам до колко е вредно, знам че може и без него със сигурност. Аз се чудя как да я правя моята къща - вариантите са два.
1. С кофражи които се пълнят с дадената смес от глина.
2. С чували  и бодлива тел ако разбирате за какво говоря. Дайте предложения.
   Водно стъкло мисля да сложа само в мазилката  и то за да не пука и да бъде по устойчива на влага. Не знам дали това е правилно, защото искам стените да дишат все още съм доста объркан надявам се да открия правилната формула преди да започна строежа  ;D.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Предлагам ти да се обърнеш за консултация към  арх. Георги Георгиев.
http://glinata.dir.bg/_wm/library/item.php?did=539495&df=8&dflid=3

ето и неговата  електронна книга Строителство с естествени материали
http://dox.abv.bg/files/dw?a=80b90cf4f8

The Master

Хм мисля, че гледах едно филмче с него в Ytube. Евала  архитекта явно е ентосиаст, но не обхваща моята тематика ми се струва. Не мога да отворя книгата.
[url=http://stroitelniremonti.org/] Строителство и Ремонти[/url]

Доко

Защо не можеш да я отвориш?
Дай адрес да ти я изпартя .

Доко

Фло какво ще кажеш за дървобетона?
Би ли го сравнил с кирпича?
това което намерих по темата вероятно е твой пост:
"...талаш,цимент ,пясък ,калциев хлорид,гасена вар и водно стъкло. Продукта е известен като дървобетон и е популярен в Германия,Чехия,Швейцария,Русия,Япония,Канада и САЩ.В България не е."

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 19, 2013, 09:23:54 PM
Фло какво ще кажеш за дървобетона?
Би ли го сравнил с кирпича?
това което намерих по темата вероятно е твой пост:
"...талаш,цимент ,пясък ,калциев хлорид,гасена вар и водно стъкло. Продукта е известен като дървобетон и е популярен в Германия,Чехия,Швейцария,Русия,Япония,Канада и САЩ.В България не е."

Мой пост е. Дървобетона може да се сравнява с дървото като строителен матерал .Представлява обемно  100% дървесина, слепена със цимент,като плътността му/отн.тегло/е далеч по ниска от масивното дърво.Притежава си високо температурно съпротивление и паропропускливост.Блоковете от дървобетон имат свойството на еластичност и огъване при натиск,нещо което не се среща при другите традиционни строителни материали с изключение на дървото.Това е важен елемент при земетръсоустойчивост на сградата за предпазване от разрушения.Кирпича,ако е с 20% слама може да се доближи съвсем малко до качествата на дървобетона,но  са несравними неща
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Как стои въпроса  с отдаване на влага и поддържанто и в здравословни граници в помещението. По този въпрос предимство няма ли кирпича?
От прочетеното по форумите останах с впечатление че си строил къща за себе си.
Разкажи ако е така как я построи и как би я построил днес ?

Фло

Цитат на: Доко - Февруари 20, 2013, 10:12:37 AM
Как стои въпроса  с отдаване на влага и поддържанто и в здравословни граници в помещението. По този въпрос предимство няма ли кирпича?
От прочетеното по форумите останах с впечатление че си строил къща за себе си.
Разкажи ако е така как я построи и как би я построил днес ?
Не съм я довършил още за да ти дам подробности.Ако минаваш към Варна мога да ти я покажа и да видиш блоковете от дървобетон,как се прави зидарията и какви са качествата на материала.Кирпича няма никакви предимства.Това с отдаването на влага не го разбрах.Може да се каже,че целулозата съвсем естествено е способна  да си обира влагата от въздуха и да я отдава при условие на проветряване.Съществува мнение,че стените от масивно дърво дават най-висок комфорт на обитаване.Дървобетона възпроизвежда качествата на масивната дървесина плюс по-малката плътност и устойчивост на температурния пренос.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy

Доко

Въпроса ми бе свързан с тази публикация.
Непечената глина има способност да балансира относителната въздушна
влажност, каквато не притежава никой друг строителен материал.
От изследванията на Grandjean (1972) и Becker (1986) става известно, че
относителна влажност под 40 % през дълъг период време може да изсуши слизестата
мембрана на трахеята. Обикновено слизестата мембрана на епителната тъкан в
трахеята поглъща прах, бактерии, вируси и т.н. и ги връща към гърлото с вълнообразни
движения на епителните влакна. Ако това поглъщане и системата на транспортиране са
нарушени поради изсушаване, тези външни тела могат да достигнат до белите дробове
и да доведе до намаляване на съпротивлението на организма към студ и свързаните с
това заболявания.
Относителна влажност в диапазона
от 40 % до 70 % има много положителни
влияния: това намалява съдържанието на
фин прах от въздуха, активизира
механизмите на защита на кожата против
микроби, намалява живота на много
бактерий и вируси.
Относителна влажност над 70 %
обикновено се усеща неприятно вероятно
поради намаляването на потреблението
на кислород от кръвта в топли и влажни
условия. Увеличението на ревматичните
заболявания се наблюдава в хладен и
влажен въздух. Гъбичните формирования значително се увеличават в закрити
помещения, когато влажността се повиши над 70 % - 80 %. Гъбичните спори в по-
големи количества могат да доведат до алергии и/или други заболявания. От тези факти
следва, че нивото на относителната влажност в помещенията следва да бъде минимум
40 % и не повече от 70 %.
Глината е способна да поглъща и изпуска въздушната влага по-бързо и в по-голяма степен от всеки друг материал (например 30 пъти по-вече от печените тухли).
Това качество балансира вътрешния климат в помещенията. В течение на 8 години в
жилище с глинени стени в Касел (Германия) са отчетени постоянни стойности на
отнсителна влажност от 50 % (Minke 1995).


Освен това исках да питам за добавка за бетон, която по своята същност била бактереия развиваща се при определени условия като по този начин решава  проблеми с пукнатини и пр.
Моля за повече информация по въпроса?

Фло

Е няма как глината да поема и изпуска въздушна влага повече от целулозата в дървесината.Целулозата си има афинитет към водата защото  съдържа 3 хидроксилни групи.С други думи има си клетъчна вода поначало
Аз самия се занимавам с добавки за бетон и тази бактерия,дето решавала при определени условия ,каквито и да са определените  условия ,проблеми на бетона ми изглежда изключително несериозно.
Работата е там,че при външни бетони условията са променливи,няма такова нещо като определени условия.Аз имам 2 добавки с натурален състав ,едната решава въпроса с мразоустойчивостта при външни видими бетони,другата е за самоуплътняващ бетон за сложни архитектурни решения и двете увеличават водоустойчивостта и намалят драстично количеството на направната вода.Водата е най-големия враг на бетона още от направата му и в последствие при експлоатацията му при атмосферни условия.
https://www.facebook.com/flosina.seaweedgastronomy